Różnica między kredytem samochodowym a gotówkowym

Kredyty samochodowe właśnie w tym aspekcie różnią się od typowych kredytów gotówkowych. W przypadku tych drugich nie musimy w żaden sposób ograniczać się z wydawaniem otrzymanej kwoty w dowolny sposób. Bank nie ma prawa ingerować czy narzucać nam w tym przypadku, na co ma zostać otrzymana gotówka. Kredyty samochodowe podlegają zabezpieczeniu w dwóch formach, do których należą zastaw rejestrowy oraz forma przywłaszczenia na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy to nic innego jak umożliwienie przejęcia auta w dowolnej chwili przez pożyczkodawcę, w sytuacji, gdy kredytobiorca zaprzestaje regularnego spłacania rat. Forma przywłaszczenia umożliwia kredytodawcy objęcie posiadania 49 procent udziałów w prawie do własności auta. Karta pojazdu zostaje zdeponowana w banku, a gdy dojdzie do sytuacji, w której pożyczkobiorca zaniecha spłacania rat, zostaje on pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Kredyty samochodowe objęte są szeregiem zabezpieczeń, do których należy m.in. cesja polisy AC. Jeśli dojdzie do sytuacji, że auto ulegnie zniszczeniu czy uszkodzeniu lub kradzieży, środki finansowe wypłacone z racji ubezpieczenia, przejmuje kredytodawca, który zobowiązuje się spłacić zadłużenie finansowe klienta. Koszty zarówno kredytów samochodowych jak i gotówkowych są nieco odmienne.

Ile kredytów tyle zasad

Kredyty samochodowe należą do grupy nieco mniej elastycznych. Jego oprocentowanie waha się zazwyczaj od 7 do 20 procent, podczas gdy oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi od 20 procent wzwyż. Widoczne różnice dotyczą również okresu kredytowania. Kredyty samochodowe przyznawane są przeważnie na okres nie przekraczający 10 lat, kredyt gotówkowy z kolei obejmuje standardowo okres siedmiu lat. Wiele zasad dotyczących kredytowania uzależnione jest od wewnętrznych ustaleń danego banku. Dotyczy to zarówno kredytów samochodowych jak i pozostałych ofert kredytowania gotówkowego.

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy?

Z jednej strony kredyty samochodowe przyznawane są niemalże od ręki, pod warunkiem, że spełnimy wszelkie wymogi stawiane przez bank. Wiele z nich oferuje kredytowanie udzielane tylko i wyłącznie na podstawie przedstawionego zaświadczenia o zarobkach oraz dowodu osobistego. Podanie dokładnych danych osobowych oraz dostarczenie niezbędnej dokumentacji znacznie przyspieszy proces związany z szybkim otrzymaniem wnioskowanej kwoty. Niektóre kredyty zobowiązują nas do wpłacenia pewnej kwoty na tzw. wkład własny a także zarejestrowania banku jako właściciela pojazdu. Bardzo istotne jest również wykupienie polisy AC i OC. Kredyty samochodowe wiążą się z tym, że po ich otrzymaniu oraz zakupie długo wyczekiwanego auta, prawdopodobnie i tak nie będziemy jego jedynymi właścicielami. Przynajmniej do czasu aż nie spłacimy całego zobowiązania. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z kredytami zaciąganymi na kupno nowego domu czy mieszkania. Dopóki nie uregulujemy całej zaległej kwoty do banku, nie możemy mówić, że jesteśmy ich pełnoprawnymi właścicielami. Nie możemy także samodzielnie podejmować decyzji dotyczących ich sprzedaży. Kiedy wybierzemy najodpowiedniejszy dla siebie kredyt i zdecydujemy się o podpisaniu umowy z konkretną placówką, warto pamiętać, jak bardzo istotne może wydawać się dokładne czytanie umów oraz dokładne przeanalizowanie wszystkich podpunktów w nich zawartych. Banki bardzo często konstruują wielostronicowe umowy, które skutecznie zniechęcają do bliższego zapoznania się z ich treścią. Nic bardziej błędnego. Dokładna analiza pozwoli skutecznie uniknąć wszelkich “haczyków”, które placówki bardzo często “niechcący” zamieszczają w ich treści. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, a wszelkie finansowe zagadnienia i terminy są na obce, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z doradcą bankowym.

Z BIKiem nie ma żartów

Dzięki ogólnodostępności nowoczesnych technologii, możemy zrobić to zarówno w stacjonarnym oddziale banku, jak i telefonicznie lub online. Do obowiązków każdego banku należy konieczność doręczenia nam potrzebnych formularzy informacyjnych, które powinny zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące m. in. Wysokości stawek RRSO, całkowitych kosztów naszego kredytu, terminów spłaty oraz informacji dotyczących konsekwencji w przypadku zaniechania spłaty zadłużenia. Biuro Informacji Kredytowej ma za zadanie gromadzić a przede wszystkim przechowywać wszelkie dane dotyczące zobowiązań kredytowych każdego ze swoich klientów- zarówno prywatnych, jak i instytucji finansowych, firm czy przedsiębiorstw. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed wyłudzeniem pieniędzy, a także informacja dla innych placówek o nierzetelności i nieuczciwości klienta.

Regularne spłacanie zaległości to połowa sukcesu

Kredyty samochodowe, jak i wszystkie pozostałe dostępne na rynku bankowym, podlegają tym właśnie zasadom. Jeśli więc nie mamy pewności, czy nasze zaległości zostały spłacone, możemy sprawdzić to za pomocą strony internetowej, dzięki której dowiemy się czy nasze nazwisko zostało umieszczone w Krajowym Rejestrze Dłużników. Portal internetowy bik.pl pozwoli nam bez problemu zasięgnąć tego typu informacji. Może się zdarzyć, że wszelkie dane na stronie dotyczące historii spłaty naszego zadłużenia, nie zostały zaktualizowane i informacje mogą mijać się z prawdą. W takim przypadku naszym obowiązkiem jest zobowiazanie instytucji finansowej do natychmiastowego wprowadzenia wszelkich poprawek i zmian w trybie natychmiastowym.