Lokaty – oprocentowanie lokat

Decydując się na założenie lokaty bankowej zależy nam przede wszystkim na jak największych zyskach, a za tym na jak najwyższym oprocentowaniu. Jak się okazuje oprocentowanie lokat nie jest ustalane dowolnie przez bank. Zależy ono głównie od wysokości stóp NBP. Wraz ze wzrostem zwiększa się również oprocentowanie lokat, oraz kredytów. Dlatego jeśli posiadamy kredyt hipoteczny w PLN oraz lokatę, oprocentowanie jednego z tych produktów może nas nie satysfakcjonować.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?
To na jaką z tych możliwości powinniśmy się zdecydować uzależnione jest od wielu różnych czynników i naszych indywidualnych kwestii jednak, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć co będzie dla nas korzystniejsze. zależy. Każdy z nas może być w innej sytuacji oraz mieć inne potrzeby i oczekiwania. A zatem czym różni się lokata od konta oszczędnościowego? Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Jak się okazuje lokata jest umową która zawierana jest na konkretny czas. Konto oszczędnościowe natomiast to w zasadzie dodatkowy, oprocentowany rachunek, na który możemy wpłacić, jak i również wypłacić z niego pieniądze w dowolnym momencie. Taki komfort niestety kosztuje, a zatem na kontach oszczędnościowych oprocentowanie jest zmienne, co oznacza, że warunki mogą się zmienić praktycznie w każdym momencie i nie zawsze zmiana będzie na naszą korzyść.

Konto oszczędnościowe ma natomiast taką przewagę nad lokatą, że możemy wycofać z niego pieniądze praktycznie w każdej chwili i co najważniejsze bez utraty odsetek. Odsetki zostaną naliczone za faktyczny czas zdeponowania oszczędności, czyli posiadania ich przez bank. Jeżeli zdecydujemy się zerwać lokatę przed zakończeniem jej okresu najczęściej wiąże się to również ze zwrotem kapitału. W tej chwili na rynku bardzo trudno jest znaleźć lokatę ,którą będziemy mogli zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Jak się okazuje lokata bankowa to nie konto, a zatem nie będziemy mogli dopłacać do niej kolejnych środków. A zatem jeżeli mamy w planach co miesiąc odkładać po 50, 100 zł, bądź więcej to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla nas będzie założenie konta oszczędnościowego. Jeśli jednak uzbieramy większą sumę pieniędzy min. 1000 zł, możemy wówczas przelać ją na lokatę, na której otrzymamy zdecydowanie wyższe oprocentowanie niż ma to miejsce w przypadku trzymania środków na koncie oszczędnościowym.

Która lokata jest najlepsza na rynku?
Jak się okazuje ponad połowa oszczędności Polaków „marnuje się” na w ogóle nieoprocentowanych rachunkach. Nie jest to najlepsza decyzja powinniśmy pozwolić zarabiać swoim pieniądzom bez względu na to ile ich posiadamy. Nie ważne, czy nasze oszczędności to 1000 czy 100 000 zł. Z pewnością znajdziemy na rynku najlepszą dla siebie ofertę lokaty oszczędnościowej która będzie dla nas najkorzystniejsza i która pozwoli nam zarobić jak najwięcej, a dzięki temu nawet najmniejsza nasza złotówka nie zostanie zmarnowana.