Jak wybrać kredyt konsolidacyjny

Posiadasz kilka zobowiązań i chcesz zamienić je w jedno? Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Zanim wybierzemy kredyt konsolidacyjny warto wiedzieć na co w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego wybierania umożliwi Ci to 17bankow.com/kredyty-konsolidacyjne. Po pierwsze dowiedzmy się ile wynosi całkowity koszt kredytu. Mówiąc całkowity koszt kredytu mamy na myśli wysokość zaciągniętej przez nas pożyczki oraz odsetki, opłaty, prowizje i w końcu ewentualne dodatkowe usługi. Dlatego szukając kredytu konsolidacyjnego dla siebie nie skupiajmy się tylko na oprocentowaniu. Kolejną kwestią jest ubezpieczenie, niektóre banki traktują ten element jako obowiązkowy, inne jako opcjonalny. Dowiedzmy się też, jaki jest koszt ewentualnego ubezpieczenia i czy jest to składka jednorazowa, czy miesięczna, wpłacana wraz z ratą. Niektóre placówki w zamian za ubezpieczenie oferują lepsze warunki kredytu. Jeżeli mamy do wyboru kredyt z ubezpieczeniem i bez niego, warto porównać obie możliwości i wybrać tę, która wydaje nam się bardziej atrakcyjna.

Rozbijmy teraz na atomy poszczególne elementy kredytu konsolidacyjnego. Zacznijmy od oprocentowania. Zazwyczaj wyższa stopa procentowa wiąże się z wyższą ratą kredytu. Kolejny aspekt to wysokość prowizji, jest to zazwyczaj opłata jednorazowa, którą bank dolicza do naszego zobowiązania. Wyraża się ją w formie procentowej w oparciu o kwotę udzielonego zobowiązania. Następnym zagadnieniem są opłaty związane z nieterminową spłatą raty. Warto też dowiedzieć się, czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za rozpatrzenie naszego wniosku kredytowego. Jak również czy nie występuje prowizja za wcześniejszą spłatę zadłużenia, zarówno całkowitą, jak i częściową. Dodatkowe koszty może generować również opłata za aneksy do umowy czy inne dokumenty. Dowiedzmy się także, czy bank nie wymaga wykupienia dodatkowych produktów.

Ostatnie, ale najważniejsze, gdy już rozważymy wszelkie za i przeciw i wybierzemy ofertę kredytu konsolidacyjnego dla nas, przed podpisaniem umowy koniecznie dokładnie zapoznajmy się z umową kredytową. Sprawdźmy, czy zgadza się okres kredytowania, wysokość raty, harmonogram, jednym słowem czy wszystko zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami. Sprawdźmy także całkowitą kwotę kredytu, upewniając się, że jego wysokość ureguluje nasze dotychczasowe zobowiązania. Jaki sens miałby bowiem kredyt konsolidacyjny, który nie pokryje zaciągniętych zobowiązań? Z drugiej strony dokładne zapoznanie się z umową ustrzeże nas przed wplątaniem się w kolejne kłopoty finansowe. Dlatego wszelkie decyzje podejmijmy po wcześniejszej dokładnej analizie, a jeśli jakikolwiek zapis w umowie nas niepokoi, nie bójmy się zapytać. Pracownik banku na pewno z chęcią odpowie na nasze wątpliwości, a my będziemy pewniejsi, że podejmujemy właściwą decyzję. Nie będziemy też niepotrzebnie się zamartwiać i rozwiejemy wszelkie nasze wątpliwości.