Limity w kredycie gotówkowym

Kredyt gotówkowy to podstawowe narzędzie wsparcia budżetu domowego w czasach kryzysu gospodarczego. To zadłużenie limitowane prawnie, a także pod pewnymi względami mocno zabezpieczone przez cały system bankowy. Standardowo kredyt gotówkowy to pozycja dedykowana w bankowości detalicznej dostępna w standardzie stacjonarnym lub online. Co powinieneś wiedzieć o ograniczeniach związanych z pozyskaniem zadłużenia konsumpcyjnego?

Limit kwotowy – czy potrzebny?

Kredyt gotówkowy to docelowo pożyczka konsumpcyjna, a ustawodawca limituje wydatki do poziomu 255 550 złotych. Oczywiście nie jest wykluczone, że posiadasz bardzo wysoką zdolność kredytową i poza kredytem gotówkowym w takiej skali spłacasz jeszcze zobowiązania inwestycyjne, firmowe, może nawet kredyt hipoteczny. Znaczenie kredytu gotówkowego rozszerza prawo bankowe. Do ustawy wlicza się nawet kredyt odnawialny, a to już bardzo ciekawa prawidłowość.

Kredytem gotówkowym nie jest natomiast zadłużenie pozyskane od pracodawcy, limity na rachunku maklerskim, czy leasing. Wielu kredytobiorców myli nieco pojęcia i nie rozumie specyfiki podpisywania niektórych umów. W razie wątpliwości warto umowę przekazać do analizy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Limit kwotowy w kredycie gotówkowym umożliwia lepsze przygotowanie do analizy zdolności kredytowej. Bank od razu widzi dobrego klienta. Większość banków skraca formalności specjalistycznym zawodom, chociażby lekarzom, prawnikom, nawet własnym pracownikom wyższego szczebla.

Naturalny limit, czyli zdolność kredytowa

Maksymalnego zadłużenia nie otrzymasz oczywiście bez zdolności kredytowej, czyli odpowiednio zabezpieczonego poziomu dochodów, ale w stosunku do kosztów. Możesz dużo zarabiać i tyle samo wydawać. Wtedy bank nie będzie, aż tak przychylny i zorientowany na obsługę. Przy niskich zarobach, ale też niskich wydatkach i sporej kwocie wolnej uzyskasz całkiem racjonalne możliwości finansowania potrzeb konsumpcyjnych. A zatem manipulowanie dochodem i szczególnie wydatkami gospodarstwa domowego przy kredycie konsumenckim to strategia bardzo opłacalna. Nie zapomnij w ramach analizy kredytobiorcy sprawdzić historii w Biurze Informacji Kredytowej. Konto na portalu BIK założysz bezpłatnie, a po weryfikacji otrzymasz też ochronę, opcję zabezpieczenia dowodu osobistego.

Kredyt gotówkowy charakteryzuje się dużą dostępnością, świetnym zabezpieczeniem formalnym, dużymi możliwościami optymalizacji umowy. Dochodzi do tego mnóstwo narzędzi przeznaczonych do porównywania pożyczek gotówkowych.