Zdolność kredytowa – na co trzeba się przygotować?

Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu gotówkowego jest bardzo ważne z perspektywy każdego pożyczkobiorcy. Osoby początkujące na rynku bardzo często nie zdają sobie sprawy z warunków analizy kredytobiorcy. Zdolność kredytowa to jedno z najważniejszych pojęć podczas nawiązywania współpracy z instytucją pożyczkową. Na czym polega zdolność kredytowa i w jaki sposób przygotować się do analizy ryzyka.

Analiza zdolności kredytowej z perspektywy pracownika etatowego

Nieco inne zasady oceny zdolności kredytowej występują wśród standardowych pracowników, a nieco inaczej sprawa wygląda u właścicieli działalności gospodarczych. Osoby fizyczne bank na pewno zapyta o stan cywilny, o wielkość rodziny. Małżeństwo ma znacznie większe szanse nawiązania optymalnej współpracy z pożyczkodawcą ze względu na lepszy rozkład ryzyka. Jeżeli masz wiele osób na utrzymaniu twoja zdolność kredytowa automatycznie ulega pogorszeniu. Pozyskanie kredytów gotówkowych jest zazwyczaj uproszczone, natomiast przy kredytach hipotecznych trzeba przedstawiać pełne informacje o zatrudnieniu, dochodach, często nawet strukturę wydatków. Bank sprawdzi również historię w Biurze Informacji Kredytowej i w Biurze Informacji Gospodarczej. Popularne BIK i BIG.

Analiza zdolności kredytowej z perspektywy właściciela działalności gospodarczej

Właściciel biznesu przedstawia bankom detalicznym wskaźnik rentowności działalności gospodarczej. Pożyczkodawca musi po prostu wiedzieć, czy konkretny podmiot jest wypłacalny i czy charakteryzuje się właściwym poziomem płynności. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada żadnej historii współpracy z pożyczkodawcą trzeba przygotować się na wskazanie dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu (majątek, poręczenie, podpisanie weksla in blanco).

Osoby bez zdolności kredytowej, czy mają szansę na rynku?

A co z osobami bez zdolności kredytowej? W ich przypadku instytucje finansowe wymagają specjalistycznych form zabezpieczenia spłaty miesięcznych rat. W takich umowach kredytowych występuje niestety nieco wyższe oprocentowanie (większe ryzyko dla pożyczkodawcy musi zostać wynagrodzone). Bez zdolności kredytowej najlepiej wejść na rynek pożyczek społecznościowych udzielanych bezpośrednio przez prywatnych inwestorów.

Warunki kredytowania uzależnione od zdolności kredytowej

Niestety warunków oceny kredytobiorcy nie da się przeskoczyć. Każdy pożyczkodawca dba przede wszystkim o własne interesy i unika nadmiernego ryzyka przy podpisywaniu umowy z klientem. Analiza zdolności kredytowych, a także elementów dodatkowego zabezpieczenia to norma na krajowym rynku coraz chętniej stosowana nawet w parabankach i w sektorze pożyczek społecznościowych. Można powiedzieć, że bez zdolności kredytowej nie masz szans na opłacalny i uczciwy kredyt. Brak zdolności kredytowej to duża przeszkoda, ale przy dużym zabezpieczeniu zaproponowanym w umowie większość pożyczkodawców przychyla się pozytywnie do rozpatrzenia wniosku.